علمی و آموزشی


ریشه فرش چیست؟


ریشه فرش نوعی تار و پود است که از جنس چله و نخ تشکیل شده است و به انتهای فرش دوخته می شود و جلوه زیبایی به فرش می دهد. ریشه فرش از مهمترین اجزای فرش محسوب می شود. شکل های گوناگونی از ریشه فرش وجود دارد که می توانیم به ریشه های ساده، پرداه ای، گره دار، زنجیری اشاره کنیم. فرقی نمی کند که ریشه از چه نوعی باشد، در هر صورت محافظت از آن ضروری است.   دلایل مهم حفاظت از ریشه فرش چیست؟


·       طول عمر فرش افزایش خواهد یافت


·       فرش ظاهری زیباتر خواهد داشت


·       در صورتی که فرش هرنوع خرابی داشته باشد باعث کاهش قیمت فرش خواهد شد.چگونه از ریشه فرش محافظت نماییم؟·       گره زدن ریشه فرش: یکی از روش های محافظت از ریشه، گره زدن ریشه فرش است این کار باید در همان موقع که خرید فرش جدید را انجام می دهید انجام شود. گره زدن ریشه فرش موجب می شود که ریشه ها خراب نشوند و از وارفتگی آنها جلوگیری میکند. هرچند در نگاه اول به نظر میرسد گره زدن ریشه فرش کار آسانی است امّا در واقع کار تخصصی است و باید صحیح انجام بگیرد.·       استفاده از کاور ریشه فرش: یکی دیگر از روش های محافظت از ریشه فرش استفاده از کاور ریشه فرش است. کاور توری، کاور پلاستیکی و کاور  پارچه ای انواعی از کاور ریشه فرش هستند. مزیت این کاورها این است که با توجه به جریان هوایی که در داخل کاور برقرار است از پوسیدگی کاور در مدت طولانی جلوگیری میکند. البته بهتر است که هر چند وقت یه بار این کاور ها را با کاور های جدید جایگزین کنید. این کاور ها را میتوانید از قالیشویی های یا مراکز فروش پلاستیک تهیه کنید.·       لفافه دوزی ریشه فرش: یکی دیگر از روش های محافظت از ریشه فرش لفافه دوزی ریشه فرش است. روش لفافه دوزی روش مناسب برای محافظت از ریشه ها و زیبایی آنها هست. نوع پارچه برای این کار معمولا متقال و یا برزنت است. در این روش محافظتی ریشه های فرش را تا میکنید و دور داخل این پارچه قرار میدن و بعد دو طرف پارچه رو به ابتدای بافت کوک میزنید.چسب زدن به ریشه فرش


چسب زدن به ریشه فرش شاید روش خوبی به نظر بیاد اما زیان های آن بیشتر از مزایای آن است. چرا که مواد شیمیایی چسب های نواری و چسبندگی آنها باعث پوسیدگی و کثیفی چله ها می شود.

هنگام راه رفتن روی آن چسب جمع می شود.

هنگامی که می خواهید چسب را بکنید ریشه فرش ها هم کم کم کنده می شوند.

بعد از کندن چسب هم چنان جای چسب روی ریشه ها می ماند و تمیز کردن آن بسیار سخت است.

و نیاز به مواد شیمیایی دارد که ممکن است برای ریشه فرش ضرر داشته باشد.